Opravdu onemocníte ze sezení na studené podlaze?

Podzimní a zimní období může ztrpčit život mnohé ženě. V chladném a vlhkém počasí dochází snadněji k problémům s močovými cestami, které se často vracejí. Je-li někdo citlivější na chlad, může trpět nepříjemnými příznaky, jako je časté nucení na močení, krvavá, páchnoucí a zakalená moč nebo bolesti v podbřišku. Při troše péče a pozornosti lze většině těchto problémů zabránit.

1rr-copy.jpg

Studená lavička a holá záda

 

Říkali vám často jako dítěti, abyste neseděli na studené lavičce nebo na kameni, že jinak budete nemocní? Často se říká, že infekce močových cest se vyskytují obvykle v zimě v důsledku nesprávného oblékání, například když máte holá záda. Je však třeba zdůraznit, že navzdory těmto pověrám nezpůsobuje studené počasí ani sezení na studeném povrchu onemocnění.

 

Studený povrch je pouze katalyzátorem nemoci.

 

Nemoc a špatné počasí spolu navzájem souvisejí. Chlad způsobuje snížení průtoku krve, a proto je přirozená obranyschopnost organismu mírně oslabená. Z tohoto důvodu je tělo ženy náchylnější k množení bakterií přítomných v močovém traktu, které se eventuálně dostanou do močového měchýře a ledvin, kde mohou způsobit infekci.

 

Další rizikové faktory:

 

Riziko infekcí močových cest se může zvýšit díky určitému životnímu stylu a sexuálním zvyklostem. Během sexu se neškodné bakterie vyskytující se v pochvě mohou snadno dostat do krátké močové trubice ženy a odtud postupovat dále nahoru do močového měchýře. A to je důvod, proč je nezbytné vyprázdnit močový měchýř ihned po pohlavním styku - čím dříve, tím lépe.

Je také velmi důležité udržovat intimní hygienu, aby se zabránilo zanesení bakterií z konečníku do močové trubice. Věnujte zvláštní péči udržování čistoty v okolí pochvy a konečníku. Je třeba zdůraznit, že správný směr utírání genitálií je vždy zepředu dozadu, což zabraňuje zanesení bakterií z konečníku a pochvy do močové trubice.

Užívání antibiotik může také změnit přirozené kyselé pH pochvy. Při užívání určitých léků se může snížit počet laktobacilů. Přirozená rovnováha vaginální flóry hraje důležitou roli v ochraně před přemnožením škodlivých mikrobů. Proto je třeba tuto rovnováhu udržovat. Způsoby řešení problému

 

Je velmi důležité konzumovat zdravé potraviny bohaté na vitamíny, a to nejen v horkých letních dnech, ale i v zimních měsících. Rovněž je třeba věnovat pozornost konzumaci správného množství tekutin. Konzumace 2 až 3 litrů vody denně může snížit riziko infekce močových cest zvýšením frekvence močení, což znamená vyplavování bakterií z močového měchýře před tím, než dojde k jejich přemnožení. Pomáhá také snížit koncentraci moči, což snižuje riziko podráždění močových cest.

Správnou funkci imunitního systému pomáhá udržovat vitamin C, zinek, vitamin D a jiné vitaminy a minerály. Pokud organismus chráníte těmito prostředky, nemusíte se bát nachlazení.

Je sex skutečně hlavním rizikovým faktorem?

Je sex skutečně hlavním rizikovým faktorem?

Opakující se infekce močových cest

Pociťujete často při močení pálení, svědění nebo bolest? Chodíte často na toaletu? Opakující se infekce močových cest vám mohou znepříjemňovat život a mohou také negativně ovlivnit váš sexuální život. Konec konců kdo by chtěl mít pohlavní styk, když ho sužují tyto příznaky?

Čtěte více
Z postele na toaletu: proč by se dívky měly po sexu jít vždy vymočit?

Z postele na toaletu: proč by se dívky měly po sexu jít vždy vymočit?

Po sexu si společně užíváte intimní chvíle, ale náhle vstanete a jdete se vymočit. Možná máte pocit, že jste ten okamžik pokazila nebo začnete přemýšlet, co on si asi myslí, když za sebou zavřete dveře. Jít na toaletu po sexu může být nepříjemné z několika důvodů, ale pro vaše zdraví je to velmi důležité. Takže jak si můžete zařídit tyto soukromé záležitosti bez nepříjemných pocitů?

Postupem času se v každém vztahu vynoří otázky či problémy týkající se osobní hygieny. Jak se sbližujete, dozvídáte se o postoji svého partnera k tělesné hygieně a také jak hodnotí vaše hygienické návyky. Nejdůležitějším faktorem zdravě fungujícího vztahu je vaše otevřenost při hovoru i o těchto věcech.

Čtěte více
Intimní hygiena v dětství: Jak o tom hovořit s dětmi?

Intimní hygiena v dětství: Jak o tom hovořit s dětmi?

Výchova k tělesné hygieně začíná v raném dětství, kdy každé malé dítě objevuje při koupání části svého těla, včetně těch, které jsou jinak zakryté plenkou. Reakce rodičů na zvědavost dítěte zkoumajícího svoje genitálie je velmi důležitá. Zákaz a nesouhlas mohou u dětí v tak raném věku vytvářet negativní pocity vůči vlastnímu tělu. Jako rodiče musíme chápat zvědavost dítěte, protože objevování vlastního těla je nedílnou součástí zdravého vývoje již v prvních letech života. Úkolem rodičů je dávat dětem přiměřené odpovědi a rady.

Pokud jde o intimní hygienu a otázky související se sexem, musíme dětem hned od začátku říkat, že všechno má svůj čas.

Čtěte více