Obava z nachlazení na celém světě, v souvislosti se všemi druhy problémů?
Neseď dlouho na studené lavičce, protože zítra budeš muset chodit často na záchod, nebo budeš proboha neplodná!“
Pověry o nachlazení přenášené z generace na generaci
„Neseď dlouho na studené lavičce, protože zítra budeš muset chodit často na záchod, nebo budeš proboha neplodná!“ Dodnes často slýchám tato varovná slova mojí babičky, která mně naléhavě opakovala od útlého dětství. Moje matka, která se mně také snažila chránit, mi před každým letním výletem říkávala: „Nekoupej se ve studené vodě a pak si hned sundej plavky, jinak budeš nemocná!“ I dnes mi ještě říká: „Zlato, nechoď bosá po té studené podlaze!“ Navzdory jejich nejlepším úmyslům nejsou všechny jejich rady zcela pravdivé.
Také si živě pamatuji, že mně moje drahá babička dávala v říjnu k narozeninám tlusté punčochy, legíny a teplé pantofle. Tím mě vlastně chránila od potenciálních ženských infekcí a infekcí močových cest. „Pořádně se oblékej a buď v teple, ať nenastydneš“, dodávala. Mnozí by se jejím slovům dnes vysmáli. Musím ale připustit, že měla pravdu.
V těch méně osvícených dobách bez existence internetu nemohla vědět, že katar močového měchýře a další infekce močových cest jsou jen nepřímo způsobené chladem.
Hlavní příčinou výskytu těchto nepříjemností jsou především bakterie.
Mylné představy, které si předáváme z generace na generaci:
- Neseď na studeném!
- Nekoupej se ve studené vodě!
- Obleč si tlusté punčochy!
- Nechoď bosky po studené podlaze!
- Buď v teple!
Možná znáte všechna tato varování, nebo alespoň některá z nich. My ženy ve 21. století už víme, že hlavní příčinou zmíněných potíží jsou bakterie. A také víme, že oproti mužům máme vyšší riziko infekcí močových cest. Hlavním důvodem je skutečnost, že máme odlišnou stavbu těla.
Je nesporné, že naši předkové byli moudří a uměli zvolit ty správné byliny z bohaté palety, které jim příroda nabízela. Věděli, že je nutné pít hodně vody, aby se bakterie snadněji vyplavovaly z močového měchýře a močové trubice. Moje matka také po vzoru své matky doporučovala teplou koupel v heřmánku. Na podzim a v zimě lze v kuchyni a ve spíži najít skvělé byliny, jako je sušená kopřiva, řebříček a zlatobýl. Pokud jde o mě, častěji konzumuji bylinkový čaj a podporuji svůj imunitní systém řadou vitaminů, především vitaminem C a D.
Musím připustit, že v chladných měsících posedím na lavičce jen krátce. Ale neženu se ke svým dětem, pokud si na pár minut sednou na pískovišti. Už v předškolním věku jsem je naučila, jak udržovat osobní hygienu, a neobtěžuji je starostmi a obavami z nachlazení.