Intimní hygiena v dětství: Jak o tom hovořit s dětmi?

Výchova k tělesné hygieně začíná v raném dětství, kdy každé malé dítě objevuje při koupání části svého těla, včetně těch, které jsou jinak zakryté plenkou. Reakce rodičů na zvědavost dítěte zkoumajícího svoje genitálie je velmi důležitá. Zákaz a nesouhlas mohou u dětí v tak raném věku vytvářet negativní pocity vůči vlastnímu tělu. Jako rodiče musíme chápat zvědavost dítěte, protože objevování vlastního těla je nedílnou součástí zdravého vývoje již v prvních letech života. Úkolem rodičů je dávat dětem přiměřené odpovědi a rady.

Pokud jde o intimní hygienu a otázky související se sexem, musíme dětem hned od začátku říkat, že všechno má svůj čas.

1ss-copy.jpg

Kritická období: nepropásněte příležitost vysvětlovat

Během nácviku chození na nočník (ve věku 1,5-2 let), hraje postoj otce a matky k tomuto tématu prvořadou roli: v tomto období se vytvářejí základy tělesné hygieny. Děti se například hodně naučí pozorováním návyků svých rodičů. Proto je v pořádku, když s námi malé dítě jde na toaletu, protože zde pochopí její funkci a začne napodobovat rodiče. Sundá si plenku, sedne si na nočník, použije toaletní papír, prostě udělá vše nutné k nácviku použití nočníku. Dítě se k použití nočníku nesmí nutit; místo toho mu můžeme vysvětlit správné chování a chválit je v případě pozitivních výsledků.

Později, ve věku přibližně od 3 do 5 let děti začínají mít zájem o svoje intimní partie a o rozdíly mezi oběma pohlavími. V tomto období obvykle kladou mnoho otázek, které mohou být pro rodiče zpočátku nepříjemné, například: „Proč mají kluci pindíka?“ nebo „A kdy mně vyroste?“. Tyto otázky nám dávají skvělou příležitost vysvětlit našim zvědavým dětem, proč se chlapci odlišují od děvčat, proč a jak by měli pečovat o svoje genitálie. Ve školce se zájem o rozdíly mezi pohlavími projevuje v dětských hrách (např. na maminku a tatínka), a tak je načase tyto věci objasnit. Kromě toho je důležité naučit děti, aby v tomto období, kdy dosahují stále větší samostatnosti, věnovaly pozornost čistotě (mytí rukou, použití toalety, atd.).

Třetí hlavní období poučování dětí o zdraví a hygieně intimních partií je rané dospívání, kdy děti projevují již uvědomělejší zájem. O těchto věcech je třeba hovořit otevřeně a upřímně, neměli bychom jim vyprávět pohádku o čápovi – k pohlavnímu dospívání nyní dochází dříve, proto je důležité vysvětlit dětem tělesné změny, související hygienická pravidla a odpovědnost spojenou se sexualitou. Dobrým řešením může být vyprávění o našich zážitcích z období dospívání (první měsíčky, první láska).

Je důležité najít vhodný tón pro každý věk, učit děti s použitím jejich vlastních slov a způsobem, který je v souladu s jejich vlastním světem.

Intimní otázky se snadno stanou tabu nebo předmětem studu

Negativní reakce rodičů na zvědavost dítěte (např. o tom nebudeme mluvit, toto považujeme za neslušné nebo špatné) může u dítěte způsobit neodůvodněnou averzi. Například strašení dětí bakteriemi u nich může vyvolat zbytečný strach, ale od začátku je důležité dodržovat pravidla správné hygieny pro zachování zdraví. Při osvojování si nejdůležitějších pravidel by děti měly vidět, že hygiena je přítomna v našem každodenním životě a není jen tématem, o kterém se jen zřídka diskutuje. Zde je několik zásadních témat, o kterých je třeba s dětmi hovořit.

  • Před a po použití záchodu si umývejte ruce. Děti se často dotknou genitálií rukama i při použití toaletního papíru, což může snadno způsobit infekci, pokud mají ruce špinavé.
  • Vždy dbejte na čistotu. Pro dívky i chlapce je důležité, aby neseděli na toaletě na neznámém místě, a je nezbytně nutné je naučit správně používat toaletní papír (například dívky by měly být v raném věku poučeny, aby se utíraly směrem zepředu dozadu).
  • Neseďte nikde bez spodního prádla (např. na hřišti, na pláži). Doporučuje se naučit tuto zásadu děti již ve velmi raném věku a později, při hovoru v době dospívání, jim můžeme vysvětlit následky jejího nedodržení (např. infekce močových cest, sexuálně přenosné choroby).
  • Nikdy nezadržujte močení. Pokud je moč v močovém měchýři příliš dlouhou dobu, mohou se v ní snadno množit bakterie. Od začátku bychom měli děti učit vyprázdnit se podle potřeby, tj. na základě signálů jejich těla.
  • Přiměřené použití veřejných toalet. Je důležité vysvětlovat malým dětem i dospívajícím, že záchody na veřejných místech nejsou stejné jako doma. Děti potřebují větší pozornost a zvláštní hygienická pravidla, která si musí osvojit co nejdříve.
  • Podpůrná dieta. Dcerce můžete obohatit obvyklou stravu přípravky z brusinek, například sirupem Urinal, chutným doplňkem stravy pro děti, který se snadno polyká. Zjistěte více: (vložte odkaz na popis sirupu na místní web)

 

Účel mluvení o hygienických návycích je stejný v raném dětství i v dospívání: dosáhnout toho, aby naše děti přijaly tato pravidla jako přirozená a mohly o nich kdykoliv hovořit bez zbytečného studu.

V dětství mohou být infekce močových cest signalizovány   horečkou, slabostí, změnou pachu nebo barvy moči, nebo občas ztrátou chuti k   jídlu. U starších dětí mohou příznaky infekce zahrnovat bolest břicha, pálení   při močení a horečku.

Pokud se u vašeho dítěte objeví tyto příznaky, poraďte se se   svým lékařem.

 

Tagy:
#Péče
Je sex skutečně hlavním rizikovým faktorem?

Je sex skutečně hlavním rizikovým faktorem?

Opakující se infekce močových cest

Pociťujete často při močení pálení, svědění nebo bolest? Chodíte často na toaletu? Opakující se infekce močových cest vám mohou znepříjemňovat život a mohou také negativně ovlivnit váš sexuální život. Konec konců kdo by chtěl mít pohlavní styk, když ho sužují tyto příznaky?

Čtěte více
Z postele na toaletu: proč by se dívky měly po sexu jít vždy vymočit?

Z postele na toaletu: proč by se dívky měly po sexu jít vždy vymočit?

Po sexu si společně užíváte intimní chvíle, ale náhle vstanete a jdete se vymočit. Možná máte pocit, že jste ten okamžik pokazila nebo začnete přemýšlet, co on si asi myslí, když za sebou zavřete dveře. Jít na toaletu po sexu může být nepříjemné z několika důvodů, ale pro vaše zdraví je to velmi důležité. Takže jak si můžete zařídit tyto soukromé záležitosti bez nepříjemných pocitů?

Postupem času se v každém vztahu vynoří otázky či problémy týkající se osobní hygieny. Jak se sbližujete, dozvídáte se o postoji svého partnera k tělesné hygieně a také jak hodnotí vaše hygienické návyky. Nejdůležitějším faktorem zdravě fungujícího vztahu je vaše otevřenost při hovoru i o těchto věcech.

Čtěte více
Opravdu onemocníte ze sezení na studené podlaze?

Opravdu onemocníte ze sezení na studené podlaze?

Podzimní a zimní období může ztrpčit život mnohé ženě. V chladném a vlhkém počasí dochází snadněji k problémům s močovými cestami, které se často vracejí. Je-li někdo citlivější na chlad, může trpět nepříjemnými příznaky, jako je časté nucení na močení, krvavá, páchnoucí a zakalená moč nebo bolesti v podbřišku. Při troše péče a pozornosti lze většině těchto problémů zabránit.

Čtěte více